The Ones – revolutsiooniline disain rajab teed audiomonitooringu tulevikku
Heli punktallika disaini ning loomuliku kõla teema on teadlasi ning audiouurijaid alati paelunud. Viimase aastakümne jooksul on nende väljakutsete lahendamiseks tehtud meeletul hulgal uurimus- ning arendustöid.
The Ones avaldamise rõõmuhetkele eelnes pikk ja raske teekond. Nagu iga loomingulise töö puhul, on teadus- ja arendustegevus olnud kurviline tee, mis võib viia tõeliselt uute avastuste ja ootamatute leidudeni, kui me seda vaid lubame. Sa alustad ühe idee ja suunaga, kuid sihtkohta ei ole võimalik enne teada, kui oled kohale jõudnud. Sellegipoolest tunned kohtamisel ära avastused, mis väljendavad elu ja selle arengut. Parandused, mis võimaldavad meil põlvest põlve kõrgemale tõusta.
Aasta oli siis 2007, kui Ilpo Martikaiselt esimest korda kuulsin, et nad olid 90. aastatel põhjalikult uurinud, kuidas luua koaksiaaldisainiga kõlarit, mis vastaks professionaalsete stuudiomonitoride kvaliteedinõuetele. Loomulikult tundsin varasema töö ja selle tulemuste suhtes huvi. Küsisin Ilpolt selle kohta ja samuti teadusdokumentatsiooni. Ta vastas, et uuringu kõige olulisem tulemus oli prototüüp. Hakkasime koos Ilpoga seda prototüüpi taga otsima, mis 1990. aastatel Geneleci uurimis- ja arendustegevuse osakonnas välja töötati.
Traditsionaalsete koaksiaaldisainide peamised puudused on kesk- (MF) ja kõrgsageduskõlari (HF) intermodulatsioon (heli moondumine) tingituna nende omavahelisest kaugusest, MF koonuse ja HF kupli vaheline liikumise jaoks vajalik vahe ning difraktsiooni põhjustavad akustilised katkestused. Soov neid probleeme lahendada motiveeris 2007. aastal põnevat teadustegevust taaskäivitama. Otsustasime uuringutega jätkata, kuna me ei leidnud ühtegi koaksiaaldisaini, mis oleks taganud kõrgeima kvaliteediga akustilise ülekande.
Samal ajal võitles meie kaastöötaja Ari Varla vähiga. Kui kuulsin, et ta oli tegelenud algsete uuringutega, otsustasin, et töö jätkamine aitaks tal sel raskel ajal elule tähendust lisada. Kui seda Ariga arutasin, oli ta teemast väga huvitatud ning valmis tööga jätkama. Hiljem leppisime kokku, et ta panustab kogu oma aja töö jätkamisele.
Käivitasime uurimusprojekti, mille lõpetamiseks kulus kolm aastat ning tulemuseks oli 8260 – rabav edu. Selle resolutsioon ja täpne stereopilt pakkus kuulajatele tõelist naudingut. Saime palju huvitavat tagasisidet näiteks jaapani professionaalidelt, kes ütlesid, et “[8260] on nagu helimikroskoop”. Hiljem avaldasid kasutajad huvi koaksiaaldisaini suhtes, mis oleks sama printsiibiga nagu 8260, kuid veelgi kompaktsem. Hakkasime uurima, kas oleks võimalik valmistada veelgi kompaktsemat koaksiaalset kolmeribalist toodet, mis sisaldaks 8260 mudeli parimaid omadusi. See töö viis meid 8351 loomiseni, mis nihutas stuudio monitoride piire veelgi kaugemale ning mida tabanud uskumatu edu.
Peagi pärast 8351 avaldamist saime kokku ühe ringhäälingu võtmekliendiga. „Kui suudaksite 8040- või 8030-suuruse kolmeribalise kõlari teha, muudaks see nii mõndagi,“ öeldi meile. See andis meile lisainspiratsiooni oma arendustegevuse jätkamiseks. Pidime ümber disainima koaksiaalse driveri, racetrack wooferid (ovaalsed madalsageduskõlarid) ja korpuse. Lahendada tuli disainipiiranguid kõigis valdkondades. Viimane arendustööde faas on nüüd tulemuseks andnud maailma kõige väiksemad kolmeribalised monitorid, 8341 ja 8331. The Ones tootepere on ilmale tulnud.
The Ones on aastakümnete pikkuse audiomonitoride alase teadus- ja arendustöö tulemus. Kõlarid sisaldavad parimat tehnoloogiat ning elektro-akustika, progressiivse digisignaali töötluse, võrgutehnoloogia, progressiivse mehhaanilise ja materjalidisaini uuendusi – kõik see ühendatud üheks kunstiteoseks – mis on armastusega tehtud.
Loomingulisus algab uudishimust ja küsimustest, mis koos pideva uurimustööga viivad uute leidudeni. See teeb parima veel paremaks. The Ones kõlarite lugu kajastab julgete uute leiutiste loomisprotsessi: tahtmine kasutajaprobleeme lahendada, visadus ja süstemaatiline teadustöö uute lahenduste leidmiseks ja lõputu rõõm, kui kasutajate jaoks valmib midagi ainulaadset. See on lugu sellest, kuidas teha ajalugu, kuidas teha elu tähendusrikkamaks ja paremaks.
Siamäk Naghian
Tegevdirektor
Reserveerige enda The Ones stuudiomonitoride paar
Tarneaeg:
Genelec 8351 - laos, võimalik kohapeal testida
Genelec 8341 ja Genelec 8331 - laos, võimalik kohapeal testida
NB! Uued Genelec Smart Active Monitor (SAM™) koaksiaalid on saadaval ainult Genelec SAM™-toodete sertifitseeritud edasimüüjatelt. Eestis on Genelec SAM™-toodete sertifitseeritud edasimüüjad msonic Baltic ja Progear!
Genelec SAM™ stuudiomonitoride tehniline nõu ja müügiinfo Eestis: