msonic Baltic Tehnika koos hea nõuga stuudiosse, koju ja kontserdile
Photo credit: LICHTBILDER - Reinhard Goldmann
Courtesy of Clay Paky-Lightpower

Maailma kõige pikem kitarrikaabel

Šveitsi kaablitootja VOVOX tegi helieksperimendi tõenäoliselt kõige pikema kitarrikaabliga maailmas

Kui pikk on maailma pikim kitarrikaabel? Tegelikult ei tea mitte keegi päris kindlalt, kuna Guinessi rekorditeraamatus sissekanne ametliku rekordi kohta puudub. Tavaliselt on elektrikitarride või basskitarride kaablid umbes 6 meetri pikkused. Teada on, et harvadel juhtudel on väga suurte lavade puhul instrumendikaablite pikkus olnud isegi kuni 20 meetrit. Igal juhul on 596 meetri pikkune Vovoxi kitarrikaabel muljetavaldav ja potentsiaalselt rekordit lööva pikkusega. Inimesed Vovoxis — tuntud Šveitsi tippklassi audiokaablite tootja — pole eriti huvitatud ametliku rekordi püstitamisest. Nad soovivad teada, mis liiki helieksperimente on nii erakordselt pika kaabliga võimalik teha. Kuidas kõlab sedavõrd delikaatne signaal, nagu elektrikitarril, nii pika kaabli lõpus? Ning milliseid heliefekte on võimalik luua, kui kaks kitarrivõimendit teineteisest väga kaugele asetada?

Selleks et tuua sellesse küsimusse pisut valgust, korraldasid Kriensi / Lucerni kaablispetsialistid 23. augustil 2017 ekspeditsiooni Muotathali kaugemas otsas asuvasse Glattalpi. Nende missioonil oli tarvis palju abilisi Blackhole võimendi tassimiseks, Lehle P-Spliti signaalide jagamiseks ja Power-Bloxi elektri jaoks. Loomulikult osales sellel missioonil ka Christy Doran, üks kõige innovaatilisemaid džässkitarriste Šveitsis ning ahelviivituse pioneere. 1850 meetrit üle merepinna ning Jegerstöcke ja Gross Chilchbergi vahel asuv järv Glattalpis pakub mitte ainult suurepärast panoraami, vaid ka eksperimendi jaoks erakordseid akustilisi tingimusi.

Pärast higistama panevat reisi asetati teineteisest kaugele kummalegi poole järvekaldale kaks kitarrivõimendit, mis said toite võimsatelt akumoodulitelt. Potentsiaalse rekordit lööva kaabli paigutamine üle mäe ja oru ning aeg-ajalt läbi vee nõudis ka tohutul hulgal füüsilist pingutust. Seejärel saabus suur hetk: pistik kitarride sisse, võimendid sisse, nüüd esimene akord — järgnesid rõõmuhõisked. Kõik kulgeb sujuvalt, veel pareminigi tegelikult. Elektrikitarri heli on laitmatu isegi pärast 596 meetrise Vovox kaabli läbimist. Ning võimendi on ideaalselt kuuldav hoolimata kaugusest, mis on peaaegu pool kilomeetrit – nagu varese lend – Christy Doranist. Kauguse tõttu tekib ka siin täpselt selline viivitus nagu välgu ja müristamise vahel. Antud juhul on see umbes 1,4 sekundit teise võimendi suhtes, mis asub kunstniku kõrval. Seetõttu on iga noot kahekordselt kuuldav, mille tulemusel tekib kompleksne kolmemõõtmeline kaja, mida võimendavad mäed, ning kõiki ootusi ületav efekt, mis toob naeratuse kõikide kohalviibijate näole.

Oli see rekord? Tegelikult ei olegi see heliteadlaste jaoks oluline. Nende jaoks oli eksperiment igal juhul pingutust väärt. Ning mis juhtub rekordit purustava kaabliga? See pole müügiks, kuna sellel on Vovoxi jaoks imeväike, kuid lubamatu kvaliteediviga. Sellest hoolimata täitis see kaabel juba oma suurema eesmärgi. Kes teab, võib-olla keritakse see ühel päeval uuesti täiendavate helieksperimentide tegemiseks lahti.

Võrratu maastik ja Christy Dorani elektrit täis esitus
Asukoht: Glattalp, org 1850 meetrit merepinnast Šveitsi Alpides
Vovoxi 596 meetrine kaabel veeti mööda karmi ja sujuva maastikuga järvekallast
Matthias Günthart ettevõttest Blackhole Amplification seadistab võimendit 596 meetri pikkuse kitarrikaabli lõpus
Christy Doran on Šveitsi üks innovatiivsemaid jazzkitarriste
Vaade "lavalt"
Kitarrist Christy Doran ümbritsetud mägede, kivide ja järve poolt

Vovox kaablite müügiinfo Eestis:

sales@msonic.ee

+372 5399 1710

 

VOVOXケーブルを愛用するベーシスト、Melvin Lee Davisさん。ベースからストンプまでの間だけでなく、ストンプ同士のパッチケーブル、ストンプボードからアンプなど、各所にVOVOX sonorus protect Aを使用しています。 https://youtube.c…  Loe lisaks