Ülevaade: Universal Audio Volt 476P – taskukohaste helikaartide tipptase
Universal Audio Volt 476P on Volt helikaartide seeria nelja sisendi ja nelja väljundiga lipulaev. Paistes silma enda taskukohase hinnaga, kaasneb kaardiga unikaalne võimekus kogeda kurikuulsat “analoog saundi”, sisse ehitatud UA 610 eelvõimendi ja UA 1176 kompressori emulatsioonidega. Siin on põhjalik ülevaade helikaardist ja miks see võiks olla hea valik kodustuudio omanikele, podcasteritele, produtsentidele ja muusikutele.
476P disain on retrohõnguline, korpus on valmistatud matist-, karedast plastikust ja puidust, ning kaart on mõnusa raskusega, jättes premium-tunnetuse ja esteetilise jälje töölauale. Kaardi ülaosas on korralikud dB mõõdikud, mis annavad kiire ülevaate sisend- ja väljundsignaalist, aidates kiiresti näiteks sisendi gain’i paika sättida. Mõõdikutel on ka clip hold funktsioon, indikeerides punase tulukesega, kui signaal on läinud clippima.
Helikaart vajab töötamiseks eraldi vooluadapterit, kuid positiivse üllatusena sisaldab komplekt mitme erineva standardiga adapteri otsa, mis on ideaalne reisivale kasutajale. Kui kaarti kasutada ainult kuulamiseks, saab seda toita otse USB kaudu, kuid salvestamiseks ja fantoomtoite kasutamiseks on siiski tarvis kasutada välist lisatoidet. Tuleb nentida, et fantoomtoide on kõigil sisenditel jagatud ühe nupu all, ehk kasutades ribbon mikrofone tuleb olla ettevaatlik. Kaasatulev USB-C to A kaabel võib tänapäeval tunduda iganenud valikuna, kuid selle saab asendada kaasaegsema USB-C to C kaabliga.
Kuni 192 kHZ / 24-bitised konverterid tagavad piisavalt detailse heli enda hinnaklassi kohta. Neli combo XLR/TRS/TS sisendit võimaldavad salvestada suure ampluaa erinevaid heliallikaid, pakkudes juurdepääsu ka kahele efektile:
-
Vintage Mode - emuleerib UA 610 lamp eelvõimendit, satureerides madalaid sagedusi, lisades soojust, ja tõstes kõrgeid sagedusi lauge shelf-filtriga. Tulemuseks on analooghelile omane “keha” ja “sära”.
- 76 Compressor - kolme erineva sättega (vokaal, kitarr ja “kiire”), väidetavalt pakkudes legendaarse kompressori võimekust ühe nupuvajutusega. Sätungite erisus on valdavalt attack ja release kiirustes, vokaal olles kõige aeglasema release’iga, kitarr kiirem ja “kiire” vast räägib enda eest, olles kõige agressiivsem. Kuigi kompressori aktiveerimine lisab automaatselt umbes 7 dB make-up gain’i, muudab see helisignaali intensiivsemaks ja ülemheliderikkamaks. Kasutades tuleb hoolikalt jälgida sisendi gain’i ja valjema valiku eelistuse vältimiseks tuleks analüüsida, kas tegu on olukorraga, kus kompressor lisab musikaalset väärtust või on lihtsalt signaal valjem.
Ülaltoodud funktsioonid saavad töötada ka käsikäes, võimaldades luua põnevaid ja agressiivseid tekstuure otse salvestusprotsessis. Siiski, nagu iga välise efektiga salvestades, tuleb olla ettevaatlik, vähendades hilisema töötluse paindlikkust. Kui eesmärk on kohe salvestuse/produktsiooni faasis, lõplikule kõlapildile võimalikult lähedale saada, siis lisavad efektid kindlalt väärtust, kuid efekte tuleb kasutada teadlikult. Pean tõdema, et enne testimist olin väga skeptiline efektide suhtes. Kuna ega mingeid lampe, ega uhket kompressiooni circuit-it kaardi sees ei ole. Kuid UA tuli ja tegi midagi põnevat ja omapärast, ning sellised omapärasused loovad kindlasti (vähemalt kellelegi) lisaväärtust.
Volt 476P pakub kahte eraldiseivat kõrvaklapiväljundit ja stereo monitoorimis väljundit, signaal on neil kolmel kõigil jagatud, kuid helitugevused on eraldiseisvatelt potentsiomeetritelt kontrollitavad. Ideaalne koostööks näiteks produtsendi ja artisti vahel. Lisaks pakub kaart nelja liiniväljundit, näiteks välise raudvara, reampimise, monitoorimis kontrolleri või kõrvaklapi võimendi jaoks.
Lisaks võib kaarti ennast kasutada ka niiöelda välise raudvara efektina. Tuues line out’ist TRS kaablitega stereo signaal tagasi sisenditesse, luues loopback, saab aktiveerida sisendil sobilikud efektid ja salvestada signaal tagasi DAWi. Võimalus näiteks enda miksile või kindlale instrumendile rohkem karakterit anda.
Kaardil on võimekus ka sooritada direct input monitoorimist IN 1-2, 3-4 ja mono nuppe kasutades, kuid puudub võimalus kontrollida sisendi ja väljundi vahelist balanssi. Paindlikkuse puuduse tõttu oleks mõistlik signaali monitoorida ikkagi DAWi siseselt, millega muidugi lisandub viide. Mono nupp võimaldab kuulata sisendsignaale monos, vaikimisi on 1 ja 3 vasakul ja 2, 4 paremal, mitte ei paku nupp väljundi monos kuulamist, nagu esmapilgul võib tunduda.
Kaardi tagaküljel on veel MIDI sisend ja väljund, mis on lisand, mille võimekus võib produtsentidele suureks kasuks tulla.
Universal Audio Volt 476P on taskukohaste helikaartide seas väljapaistev toode, tuues põnevad analoog efektid kodutingimustesse kompaktses ja stiilses korpuses. Tegu on kaardiga mis sobib kodustuudio omanikele, podcasteritele, produtsentidele ja muusikutele. Kuigi selle võimekus on muljetavaldav, kaasnevad kaardiga mõned piirangud, mis on antud hinnaklassis iseenesest mõistetavad. Ehk kogenumad kasutajad, rohkemate vajadustega, võiksid vaadata kõrgema hinnaklassi lahenduste suunas ja uurida näiteks UA Apollo kaartide seeriat.
Autor: Mattias Pärt, helirežissöör
Mattias Pärt on Viljandist heliinseneeria maastikule kerkinud vabakutseline miksija ja masterdaja. Tema käe alt on läbi käinud värskete ja eriilmeliste artistide sadu laule. Tutvu tema diskograafiaga siin: https://mattiasprt.ee/discography/ Ta on ka TÜVKA (Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia) helitehnoloogia bakalaureuseõppe tudeng ja msonic Baltic OÜ 2025. aasta praktikant.