Mis on DI-Box ja miks seda vaja on?
DI-Box ehk Direct Inject Box, tuntud ka kui Direct Box või lihtsalt DI, eestikeeli DI-boks muudab kõrge takistusega balansseerimata helisignaali madalatakistuslikuks balansseeritud signaaliks. See väldib moonutuste või kõlavärvingute teket ja võimaldab ühendada instrumenditasemel signaali otse DAW või mikserpuldi külge.
Mis on DI-boks?
DI-boks võimaldab müravabalt helisignaalil läbida 100 meetri pikkuseid vahemaid, sealjuures heli moonutamata. DI-boksi väljund on mikrofoninivooga - seega käsitletakse tasakaalustatud väljundsignaali mikrofonina. Kontsertide puhul asub FOH lavast sageli 50-100 meetri kaugusel. Enamik instrumente, nagu basskitarr, akustiline kitarr ja klahvpillid, ühendatakse DI-boksi ja miksitakse FOH-is. Helitehnikul on pillide otsese heliga oluliselt lihtsam tööd teha, kuna signaali saab optimeerida vastavalt ruumile.
Mis olukordades DI-boksi kasutada?
Kõrge takistusega signaalid kipuvad olema müratundlikud ja soovitatav on hoida kaabli pikkust alla 8 meetri. DI-boksi kasutamine võimaldab müravabalt instrumentide, näiteks elektrikitarri või basskitarri helindamisel kasutada ka pikka kaablit, sealjuures kaotamata signaali kvaliteeti.
Stuudios, eraldi salvestusruumis (isolatsioonikabiinis) salvestades võimaldab DI-boksi kasutamine tehnikul jäädvustada lisaks võimendi poolt lisatud toonile ka kuiva signaali. Miksimisruumis salvestades võib DI-boksi kasutada või mitte, kõik oleneb sellest, millist tooni soovitakse. Enamikul mikseri sisendid on "üks suurus sobib kõigile" lahendusega, mis ei pruugi konkreetsele instrumendile sobida.
Korralik DI-boks on optimeeritud mikserpuldi või salvestussüsteemiga liidestamiseks, esitades instrumenti õige sisendimpedantsiga ja konvertides selle tasakaalustatud signaaliks, mis on ideaalne konsooli või helikaardi jaoks. See pehmendab ja poleerib signaali, et saavutada sujuvam ja loomulikum heli. Lisaks, võimaldab stuudio keskkonnas DI-boksi kasutamine salvestada ka puhast instrumentaalsignaali, mida saab omakorda hiljem reampida.
Millist DI-boksi eelistada, passivset või aktiivset?
Sama hästi võiks küsida, millist mikrofoni ma vajan. Põhimõtteliselt on olemas kahte tüüpi DI-bokse – aktiivne ja passiivne.
Nii nagu on olemas erinevaid mikrofone, igat tüüpi rakenduste jaoks, on ka DI-bokse eri tüüpi. Võite kasutada dünaamilist mikrofoni, näiteks Telefunken M81 ja see paaritada näiteks Radial JDI passiivse DI-boksiga.
Kuid mõnikord võib kondensaatormikrofoni kasutamine akustilisest kitarrist rohkem sära ja detailsust välja tuua. Sellisel juhul on aktiivne DI-boks, nagu Radial J48 parim valik.
Lihtne rusikareegel – kui heliallikas on aktiivne, kasutage passiivset DI-boksi. Kui allikas on passiivne, kasutage aktiivset DI-boksi.
Passiivne DI-boks suudab tavalisest suurema signaalitasemega moonutusteta hakkama saada, samas aktiivne annab DI-boks üldiselt laiema sagedusvahemiku, samas olles tundlikum. Enamik stuudiod ja lavad on varustatud nii dünaamiliste, kui ka kondensaatormikrofonide valikuga ja kasutatakse sageli kõrvuti nii passiivseid, kui ka aktiivseid DI-bokse. Valik sõltub tavaliselt isiklikust eelistusest.
Seega, kui teil on vana Fender Precision bass, millel on magnetilised helipead, töötab aktiivne DI-boks tõenäoliselt kõige paremini. Samas, kui teil on uus ja suure võimsusega aktiivbass, mille sees on 9V patarei, võite julgelt helitugevust suurendada, teades, et passiivne Radial ProDI DI-boks saab signaaliga hõlpsasti ja ilma moonutusteta hakkama.
Aastate jooksul on DI-boksid muusikatööstuses standardiks saanud. Näiteks eelistab enamik tehnikuid kasutada akustilist kitarri läbi aktiivse DI-boksi, nagu näiteks Radial J48, kuna on täheldatud, et akustilise kitarri ja aktiivse DI-boksi paaritamisel tekib helipilti "õhulisus" või avatus.
Mürarikaste vahelduvvoolutoitega seadmete, nagu klahvpillid, elektroonilised trummid, DJ-mikserid ja muud aktiivsed allikate, puhul eelistab enamik insenere kasutada passiivset DI-boksi, nagu näiteks Radial ProD2 või JDI Stereo. Põhjuseks on see, et passiivne DI-boks suudab ilma moonutusteta suuremat helitaset taluda ja on tõhus surinate ja suminate kõrvaldamisel.
Allikas: Radial Engineering Blog
Mainitud tooted:
Hea valik Radial Engineering tooteid on meie Tallinna esinduses kohapeal olemas.
Tunned huvi? Võta meiega ühendust!
sales@msonic.ee
+327 5399 1710